Chorwacja - Portal podróżniczy

Śladami starożytnych Rzymian. Historyczne atrakcje Puli

Historyczne atrakcje Puli

Pula to chorwackie miasto położone w południowej części półwyspu Istria. Nie bez powodu bywa często nazywana „chorwackim Rzymem” – to właśnie tu znajduje się spora ilość zabytków z czasów starożytnych. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu to prawdziwa gratka dla miłośników historii oraz osób, które oprócz wypoczynku chcą poznawać minione dzieje odwiedzanych przez siebie miejsc. Sprawdźmy, jakie miejsca na mapie współczesnej Puli warto odwiedzić i jakie historie się z nimi wiążą!

Pula dawniej i dziś. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Położona na półwyspie Istria Pula to najbardziej rzymskie ze wszystkich chorwackich miast. Od 43 r. n.e. jedna z rzymskich kolonii i zarazem ważny ośrodek handlowy i administracyjny na mapie ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie za jego rządów w mieście powstały najważniejsze budowle, z których wiele dotrwało do naszych czasów, stanowiąc nie lada gratkę dla miłośników historii i nie tylko.

Widok na miasto Pula

Ślady dawnego panowania rzymskiego są doskonale widoczne w architekturze współczesnej Puli. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym zabytkiem jest oczywiście amfiteatr, który pod względem architektonicznym bardzo przypomina najsłynniejszą tego typu budowlę na świecie – rzymskie Koloseum. To jednak nie wszystko! Oprócz areny walk gladiatorów w Puli na zwiedzających czekają także zabytkowe kamieniczki, mury i bramy, starożytne mozaiki i wiele innych ciekawych, wartych zobaczenia na własne oczy zabytków.

Pula mimo, że nie jest typowo turystycznym kurortem, jest ponadto świetnie przygotowana na przyjęcie w swoich progach turystów. W mieście funkcjonuje dobrze zorganizowana baza noclegowa, dzięki której osoby wybierające to miasto na swoją docelową destynację nie muszą szukać zakwaterowania w innych lokalizacjach. Aktualnie dostępne w miejscowości Pula noclegi można przejrzeć i zarezerwować od ręki na Nocowanie.pl – największym polskim portalu turystycznym z rezerwacjami zakwaterowania online w Polsce i za granicą.

Spacer śladami starożytnych Rzymian. Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli

Bezsprzecznie najważniejszym i najbardziej znanym zabytkiem Puli jest amfiteatr. Wybudowany przez starożytnych Rzymian, w czasach swojej świetności gościł na trybunach ponad 20 tys. widzów! Budowla do złudzenia przypomina rzymskie Koloseum, ustępuje mu jednak pod względem rozmiarów – amfiteatr w Puli posiada bowiem wymiary 132 na 105 metra i wysokość blisko 33 metrów. W dawnych czasach nie znajdował się w obrębie miasta, lecz poza nim.

Pula Amfiteatr

We współczesnych czasach miejsce to służy głównie celom kulturalnym – nie odbywają się tu już walki, lecz różnego rodzaju imprezy muzyczne. Na deskach amfiteatru w Puli występowali tacy światowej sławy artyści, jak m. in. Luciano Pavarotti, Sinead O’Connor, Sting czy Elton John. To miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy i zarazem najbardziej oczywisty ślad rządów sprawowanych przez Cesarstwo Rzymskie nad dawną Pulą.

Inne pamiątki po rzymskim panowaniu. Łuk Sergiusza i plac Forum

W Puli znajduje się także charakterystyczna budowla zwana Złotą Bramą. Jest to drugi, tuż po amfiteatrze, najbardziej rozpoznawalny zabytek w mieście. Łuk Sergiusza, bo to o nim mowa, został wybudowany w 29 r. p.n.e. i mierzy sobie 8 metrów wysokości. Został stworzony, aby uczcić zmarłych członków rodu Sergiuszy. Prezentuje się niezwykle atrakcyjnie za sprawą kolumn w stylu korynckim i ozdobnych reliefów. Tuż za łukiem rozpoczyna się natomiast deptak miejski, przy którym mieszczą się popularne kawiarnie i restauracje. W niedużej odległości od Łuku Sergiusza znajduje się także targowisko Gradska Tržnica – miejsce, na którym można zaopatrzyć się w lokalne produkty, pamiątki, a także kupić popularne w Chorwacji lawendowe nalewki.

Widok na zatokę w Puli

Kolejnym ciekawym miejscem z historią, które warto zobaczyć w Puli, jest plac Forum. Początki jego istnienia sięgają I w. p.n.e. To właśnie tu możemy podziwiać zabytkowe kamienice, z których wiele pochodzi z czasów starożytnych. Na uwagę zasługuje także jednak z trzech wybudowanych tu świątyń, która jako jedyna przetrwała do naszych czasów – Świątynia Augusta. Na placu Forum mieści się także współczesny ratusz miejski. Miejsce to obecnie stanowi serce miasta. Odbywają się na nim imprezy i festiwale, spotkania towarzyskie, a także występy ulicznych artystów.

Dużo bardziej współczesną, ale równie ciekawą atrakcją Puli są wybudowane w XX w. podziemia zwane Zerostrasse. Powstały w czasach wojennych jako schronienie dla mieszkańców. Obecnie są udostępnione do zwiedzania, a na ich teren można dostać się czterema wejściami dostępnymi w różnych punktach miasta. Spacer po rozległej sieci tuneli urozmaica niewielka wystawa, z której można dowiedzieć się więcej na temat tuneli oraz ich przeznaczenia.

Nie znalazłeś informacji których szukasz?
Napisz proszę co to było.
  • Autor: Artykuł sponsorowany
  • Aktualizacja: 2024-10-22
  • Dodaj komentarz (0)

Pozostaw komentarz

Odpowiadasz użytkownikowi:Anuluj

Captcha