Chorwacja - Portal podróżniczy

Kamenjak Chorwacja - najbardziej wysunięty półwysep Istrii

Kamenjak najdalej wysunięty przylądek półwyspu Istria w Chorwacji

Kamenjak najdalej wysunięty na południe przylądek półwyspu Istria jest prawdziwą oazą nadmorskiego krajobrazu. Przylądek Kamenjak to mieszanka pastwisk i zielonych lasów, poprzecinana szutrowymi drogami. Jest to raj dla rowerzystów i wytrwałych piechurów. Z przewodnika dowiesz się dlaczego Kamenjak jest taki wyjątkowy, jak tam dojechać i co zobaczyć oraz poznasz atrakcje i plaże, które warto odwiedzić.

Kamenjak wjazd na teren rezerwatu

Na półwysep możemy dostać się z Premantury samochodem, łodzią lub rowerem. W okresie wakacyjnym pobierana jest opłata za pojazdy mechaniczne. Wstęp dla pieszych i rowerzystów jest bezpłatny. 

Kamenjak widok na morze - Chorwacja

Przylądek Kamenjak porośnięty jest sosną alpejską  i sosną czarną. Nadają one obszarowi szczególne walory mikroklimatyczne i wizualne. Zapach drzew i morza wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie, sprzyjają głębokiemu relaksowi. Spacer dostarcza niesamowitych wrażeń dla zmysłów. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat śródziemnomorski. Rośnie tu ponad 600 różnych gatunków roślinności: zioła, orchidee oraz wszechobecny jaskrawożółty ziarnopłon. Między kwiatami i ziołami są liczne szlaki piesze i rowerowe, chodź trudno nazwać je szlakami, są to mniej lub  bardziej wąskie ścieżki.

Trasy rowerowe Dolnego i Górnego Kamenjak są jednymi z najpopularniejszych na Istrii. Średnio trudny szlak wzdłuż wybrzeża, odsłania całe piękno łąk, lasów i morza. Równie piękne krajobrazy zobaczą zmotoryzowani, dla nich przygotowane są drogi szutrowe z których roztaczają się panoramiczne widoki. Na skrzyżowaniach ustawione są drewniane drogowskazy, które ułatwiają poruszanie się po wyspie.

Kamenjak plaże

Kamenjak słynie z malowniczo położonych plaż, których jest naprawdę wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rodziny znajdą plaże dla dzieci, a ci którzy chcą poczuć dreszczyk emocji mają do dyspozycji plaże z klifami. Na zachodniej części półwyspu znajdują się małe skaliste plaże, usytuawane w kameralnych zatoczkach, takie jak: Beach Radovica, Plaża Njive, Beach Plovanije, Beach Pinizule. Wschodnie wybrzeże oferuje rozleglejsze plaże np. Beach Škokovica, plaża Portic, plaża Debeljak. Plaż na Kamenjaku jest znacznie więcej i wszystkie zasługują chodź na krótką wizytę.

Plaża Mala Kolumbarica

Na południowym krańcu półwyspu znajdziemy plażę Mala Kolumbarica, są to malownicze formacje skalne. Miejsce jest popularne wśród miłośników nurkowania z rurką. Jest to raj dla spragnionych adrenaliny i skoków do wody z wysokości. Prądy morskie wokół Kamenjaka są silne. Pomimo sprzyjających wiatrów ograniczają surfing. To wymarzone miejsce dla nurków i żeglarzy. Podwodny świat wokół przylądka Kamenjak jest równie piękny, krystaliczna woda zapewnia doskonałą widoczność – wszystko widać jak na dłoni.

Plaża Mala Kolumbarica - malownicze formacje skalne w Chorwacji

Kamenjak atrakcje dla dzieci

Na Kamenjak znajduje się park dinozaurów. Atrakcja dla dzieci i dorosłych, dostępna jest w lesie. Spacerując krętymi ścieżkami co chwilę natrafiamy na ogromną postać dinozaura. Lokalizacja parku nie jest przypadkowa, w okolicy zatoki Pinizule znaleziono odciski pradawnych dinozaurów. Obok znajduje się beach bar Pinizule i plac zabaw dla dzieci.

Kolejną atrakcją jest Istarska Farma - Bar Restaurant. Gospodarstwo, w którym można spędzić czas przyglądając się zwierzętom gospodarskim takim jak krowy świnie, osły, króliki... i jednocześnie zjeść typowy na Istrii posiłek.

Delfiny na Istrii

Wody zachodniej Istrii są jednym z sześciu ważnych miejsc wzrostu i rozwoju delfinów butlonosych w Chorwacji. Popularne są wycieczki organizowane o zachodzie słońca, których główną atrakcją jest spotkanie z dziko żyjącymi delfinami.

Nie znalazłeś informacji których szukasz?
Napisz proszę co to było.

Pozostaw komentarz

Odpowiadasz użytkownikowi:Anuluj

Captcha