Chorwacja - Portal podróżniczy

Atrakcje Chorwacji - odkryj piękno Istrii

Atrakcje turystyczne Chorwacji są niezwykle różnorodne i zachwycające. Od urokliwych miasteczek i pięknych plaż po zabytki i malownicze krajobrazy, Chorwacja przyciąga turystów z całego świata. Niewątpliwie należy do nich półwysep Istria. Jest to region w Chorwacji, który oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Piękne miasteczka, przepiękne plaże, wspaniałe zabytki oraz niezapomniane krajobrazy to tylko niektóre z wielu powodów, dla których warto odwiedzić ten region podczas wakacji. Poniżej przedstawiamy wybrane miejsca na Istrii, które warto zobaczyć.

Park Narodowy Ucka

Vojak to najwyższy szczyt całego Półwyspu Istria. Jest to wspaniały punkt widokowy na Rijekę oraz okoliczne wyspy. Do wyboru mamy klika szlaków turystycznych, prowadzą one z różnych stron góry. Wejście od strony Małej Ucki jest dość strome i kamieniste, potrzebne są porządne górskie buty. Z parkingu Parcheggio Ucka, na górę łagodnie prowadzi asfalt, trasa biegnie wśród drzew więc idzie się bardzo przyjemnie. Jest to droga z zakazem poruszania się dla samochodów. Na jej końcu znajduje się bezpłatna wieża widokowa. Panoramiczny widok na Istrię zapiera dech w piersiach. 

Park Narodowy Ucka - Atrakcje Chorwacji

Ruiny zamku Dvigrad

Niewiele znajdziemy takich miejsc w Chorwacji. Ruiny zamku Dvigrad, a właściwie opuszczonego miasta, warte są obejrzenia i na pewno należy je traktować jako atrakcje Chorwacji. W XIV wieku miasto otoczone było murami z trzema wieżami obronnymi. To bardzo ciekawe miejsce i dobrze zachowane. Swobodnie możemy zwiedzać mury, zakaz wstępu obowiązuje jedynie do podziemi, które są solidnie zabezpieczone przed ciekawskimi. Trasa zwiedzania oznakowana jest tabliczkami. Miejsce jest bardzo urokliwe, czuć ducha historii. Całość wycieczki zajmie nam około 30 minut. Nie ma biletów wstępu, a parking jest darmowy. Ruiny zamku  położone są kawałek od Morza Adriatyckiego, ale blisko od autostrady więc łatwo dojechać. U podnóża zamku znajdziemy bar z przekąskami i sklepik z pamiątkami.

Ruiny zamku Dvigrad - Atrakcje w Chorwacji

Kanał Limski

Kanał Limski zwany często Limskim Fiordem to 10 kilometrowy zalew wbijający się w Istrię pomiędzy Vrsarem, a Rovinj. Oczywiście nie jest to fiord, ale ujście bardzo długiej podziemnej rzeki. Jest to jeden z najpiękniejszych chorwackich krajobrazów, zupełnie inny niż wybrzeże.

Można dotrzeć tu statkiem, wycieczki organizowane są z okolicznych miast takich jak Rovinj, Vrsar, czy Funtana. Rejs jest bardzo przyjemny i relaksujący, płynąc podziwiamy wysokie brzegi, porośnięte bujną roślinnością. Wzdłuż kanału znajduje się kilka restauracji specjalizujących się w owocach morza. Jeżeli zdecydujemy się przyjechać tu samochodem, możemy zatrzymać się na jednym z punktów widokowych. Na dole znajdziemy obszerny parking. Czekają tu na nas dwie restauracje i snack bar z przekąskami prosto z morza.

Widok na Kanał Limski

Bazylika Eufrazjana w Porec

Kolejne atrakcje Chorwacji to Bazylika Eufrazjana w mieście Porec. Bazylika zbudowana jest w stylu bizantyjskim, powstała w latach 543-553 z inicjatywy ówczesnego biskupa. Wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Wiek i historia bazyliki robią ogromne wrażenie. Obecny budynek wzniesiono na miejscu mniejszej bazyliki z IV stulecia. Mozaiki pierwszych budowli wciąż można podziwiać w północnej nawie. Warto przyjrzeć się zbiorom sztuki sakralnej oraz zwiedzić wystawę archeologiczną. Kompleks zabytków utrzymany jest w znakomitym stanie. Wejście do tej pięknej świątyni jest bezpłatne, aby obejrzeć Pałac Biskupi potrzebny jest już bilet. Przy wejściu znajduje się kasa biletowa i mały sklepik z pamiątkami. Bilet upoważnia również do wejścia na dzwonnicę. Na górę prowadzą drewniane, dość wąskie i skrzypiące schody. Wspinaczka po kilkudziesięciu drewnianych schodach jest warta zachodu, z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Zwiedzanie całego kompleksu trwa minimum godzinę.

Bazylika Eufrazjana w Porec - Atrakcje Chorwacji

Aquapark Aquacolors Porec

Fantastyczny aquapark nieopodal miasta Porec. Bardzo dużo zjeżdżalni, dla dorosłych i dzieci, niezliczona ilość basenów. Na środku jednego z basenów bar w jaskini. Dla starszych jest basen ze sztuczną falą i plażą. Dla młodszych czeka też dużo atrakcji na płytszych basenach. Świetna jest bardzo długa leniwa rzeka po której pływa się z pontonami. W cenę biletu wliczone są leżaki i parasole rozmieszczone na całym terenie. Opłata jest za bilet wstępu i za zamykane szafki, za drinki i jedzenie w barach płaci się opaską którą rozlicza się przy wyjściu.

Aquacolors Porec

Amfiteatr w Puli

Główną atrakcją Puli jest rzymski Amfiteatr przypominający Koloseum. Znajduje się blisko portu, w centrum miasta, obok znajdziemy całkiem spory parking. Jest to budowla robiąca duże wrażenie. Warto kupić bilety i dokładnie ją zwiedzić. Ceny biletów nie są wygórowane. W podziemiach zorganizowano wystawę poświęconą produkcji wina i oliwy, zobaczymy tam setki starożytnych amfor. Aby zdać sobie sprawę z wielkości obiektu trzeba wejść na arenę i poczuć atmosferę koloseum. W czasach starożytnych mieściła ponad 20 tys. widzów. Dziś odbywają się tu wydarzenia kulturalne i inscenizowane walki gladiatorów.

Amfiteatr w Puli na Istrii

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni to 14 wysp. Największa i najczęściej odwiedzana z nich to Veliki Brijuni. Jest to wyspa częściowo zagospodarowana, znajdziemy tam piękne pole golfowe, Safari Park, stanowiska archeologiczne, ogrody śródziemnomorskie i przepiękne bardzo wiekowe drzewo oliwne. Dla dzieci największą atrakcją będą zwierzęta w Safari Parku takie jak słonie, zebry, wielbłądy, strusie, pawie. Całość jest tak zagospodarowana, że mamy wrażenie, jakby zwierzęta żyły na wolności. Veliki Brijuni to ukochana wyspa przywódcy byłej Jugosławii Josipa Broza Tity. Wyspę odwiedziło wiele sław takich jak Luciano Pawarotti, Elizabeth Taylor, Sophia Loren i wielu innych. Kiedyś wyspa była miejscem, gdzie dostęp mieli tylko najbogatsi tego świata. Pozostałością po tamtych czasach jest muzeum i słynny ciemnozielony cadillac z 1953 roku.

W centrum Fazany mieści się biuro obsługujące ruch turystyczny na Brijuni. W cenie biletu mamy 15 minutowy rejs promem na wyspę, pociąg po wyspie i przewodnika. Powierzchnia Veliki Brijuni to 562 ha, warto więc wypożyczyć rower lub melex i zwiedzić wyspę na własną rękę. Jest tutaj wiele malowniczych plaż z kryształowo przejrzystą wodą, na których można zatrzymać się i zrelaksować. Całość wycieczki to minimum 4 godziny, ale spokojnie można tu spędzić cały dzień, na miejscu są bary z przekąskami i napojami.

Park Narodowy Brijuni

Wycieczka łodzią - delfiny o zachodzie słońca

Kolejne atrakcje na Chorwacji to wycieczki łodzią kończące się tuż przed zachodem słońca. Są to 3 godzinne romantyczne rejsy pomiędzy wyspami Narodowego Parku Brijuni. Spokojna wycieczka z dreszczykiem niepewności, czy zobaczymy delfiny.... i zazwyczaj się to udaje!

Wycieczka pomiędzy wyspami Narodowego Parku BrijuniDelfiny

Wycieczka łodzią - fish picnic

To okazja do przepłynięcia po Adriatyku i przyjrzeniu się wybrzeżom Istrii od strony morza. Jest to również okazja dotarcia do plaż dostępnych tylko od strony wody. Rejsy tylko z nazwy są fish picnicami, głównie chodzi o dobrą zabawę i spędzenie dnia na łodzi. Takie wycieczki mogą mieć różny charakter. Czasem jest to spokojna wycieczka, kiedy indziej znów zabawa przy głośnej muzyce, zakrapiana alkoholem. Rodzaj wycieczki trzeba więc dobrać do swoich upodobań. Zazwyczaj taki rejs trwa cały dzień i w cenę wliczony jest lunch z przekąskami. Po drodze zwiedza się ciekawe miejsca, cumuje w zatoczkach i kąpie w morzu.

fish picnic

Wycieczka statkiem po Adriatyku - Atrakcje na Chorwacji

Rejs z Istrii do Wenecji

Z Istrii, na wyciągnięcie ręki mamy Wenecję. Rejsy z wybrzeża Istrii odbywają się prawie codziennie. Możemy wyruszyć w 3-4 godzinną podróż statkiem lub katamaranem z Puli, Porec, Rovnij, czy Umagu. Podróż przez Adriatyk jest niezwykle wygodna. Wypływamy wcześnie rano i po kilku godzinach jesteśmy już w Wenecji w okolicach Piazzale Roma. Tu kupujemy bilet na tramwaj wodny (Vaporetto) lub idziemy pieszo, spacer do Placu św. Marka zajmie nam około 40 minut. Cena biletu statkiem z Istrii do Wenecji to około 70€ od osoby dorosłej. Bilety dla dzieci są w cenach promocyjnych. Większość wycieczek jest całodniowych, powrót na Istrię jest zazwyczaj w godzinach wieczornych. Ta forma wycieczki może nie należy do najtańszych, ale jest wygodniejsza od podróży samochodem, omijamy korki, nie musimy szukać miejsca na parkingu. W cenę mamy wliczone piękne widoki na Adriatyk i odpoczynek w drodze powrotnej.

Katamaran z Istrii do Wenecji

Vaporetto Wenecja